Porady - co musisz wiedzieć?

Waluta

W Tajlandii podstawową jednostką monetarną jest [Bath, THB].
1 PLN ≈ 10 THB

Przykładowe ceny:

Bułka – 10 BTH
Porcja owoców – 20 BTH
Coca cola 1.5 l – 25 BTH
Mała woda mineralna – 10 BTH
Przejazd autobusem w BKK: 7-20 THB
Taksówka w mieście (1 km) – 10 BTH + 35 BTH za „zamknięcie drzwi”
Pralnia: ok 40-70 THB/kg

Danie obiadowe:

na ulicy: 40-50  THB
w przeciętnej restauracji: 70-150 THB
w dobrej restauracji: powyżej 250 THB

Wizy

Polacy chcący wjechać na teren Tajlandii nie potrzebują wizy. W przypadku przekraczania granicy na lotnisku uzyskuje się prawo do 30-dniowego pobytu, natomiast na przejściach lądowych dostaję się wizę turystyczną na 15 dni. Cała procedura to najwyzej kilka minut.

Zdrowie

Prawdopodobieństwo poważniejszej choroby, np. na malarii, wirusowego zapalenia wątroby, czy tężca jest bliskie zeru, dlatego nie ma obowiązku szczepienia się przeciwko tego typu chorobom. W razie jakichkolwiek poważniejszych problemów zdrowotnych można się udać do lekarza. System opieki zdrowotnej w Tajlandii jest bardzo dobrze zorganizowany, w każdym szpitalu mozna sie porozumiec w języku angielskim. Polisy „zachodnich” firm ubezpieczeniowych są honorowane.

Taksówki i transport

W samym Bangkoku najłatwiej poruszać się taksówkami, które są relatywnie tanie. Oczywiście najtańszym środkiem transportu są autobusy (jeden bilet 7 BTH), jednak bez dobrej znajomości terenu dojazd w miejsce docelowe kończy się zazwyczaj wyjściem na przypadkowym przystanku i łapanie taksówki. Bardzo dobrym systemem komunikacyjnym jest SkyTrain, czyli metro nadziemne, które działa bardzo sprawnie i jest dosyć tanie. Niestety działają dopiero dwie linie, obejmujące jedynie małą część miasta. Interesującym środkiem transportu są Tajlandii tuk-tuki. Są droższe, niż taksówki, jednak warto się przejechać takim trójkołowym pojazdem traktując go jako ciekawą atrakcję turystyczną.
W strefie połączeń między miastami Tajlandia nie różni się od typowego europejskiego kraju. Do wyboru mamy autobusy, pociągi, łodzie i statki oraz samoloty.

Telefon

W Tajlandii działa sieć komórkowa 1-2-Call, której kartę SIM oraz doładowanie można kupić w każdym sklepie Seven-Eleven (sieć sklepów porównywalna do polskiej biedronki, w Bangkoku jest średnio na każdej ulicy). Koszt połączeń krajowych to 1 BTH/min, kod telefoniczny do Tajlandii +66. Każda osoba pozostająca pod naszą opieką po przyjeździe dostaje swój telefon komórkowy, dzięki któremu można swobodnie komunikować się z naszym biurem i przewodnikami.

Religia, król

W Tajlandii większość ludzi jest wyznania buddyjskiego i według tej religii utworzona została codzienna etykieta. Nie jest ona uciążliwa dla przeciętnego turysty ani szczególnie zauważalna.
Na czele państwa stoi Król. Tajowie traktują go z należytym szacunkiem i powagą, dlatego nie należy się z króla śmiać lub żartować.

Bezpieczeństwo

Tajowie są przyjaznymi i spokojnymi ludźmi. Przy zachowaniu podstawowych, standardowych srodków bezpieczeństwa podczas pobytu  w obcym kraju, nie należy się niczego obawiać.

Nad bezpieczeństwem turystów panuje też Policja Turystyczna. Zupełnie sprawna. Policjanci z zasady mowią po angielsku. Nr tel w całym kraju to 1155.

Jedzenie, restauracja, napiwki

Kuchnia Tajska to należy do najzdrowszych i najlepszych na świecie. Polecamy zamawiać w przysmaki w lokalnych restauracjach, równiez na ulicznych stoiskach. Wtedy ma się pewność, że dostaniemy coś naprawdę smacznego i zdrowego. Tajowie lubią ostre potrawy, które pomagają w trawieniu oraz są dobre podczas upałów. Jeśli nie lubimy ostrych potraw, najlepiej za wczasu uprzedzić mówiac „no spicy please”. Tajlandia to kulinarny raj, wszędzie możemy się natknąć na stoiska uliczne oferujące świerze owoce lub wyciskane przy nas owocowe soki, wszelkiego rodzaju małe zakąski i napoje na ciepło lub zimno.
Jedząc używa się zazwyczaj łyżki w prawej i widelca w lewej ręce. Nikt jednak się nie obrazi, jeśli zaczniemy używać sztućców w inny sposób, jak nam wygodniej.

W Tajlandii popularne jest też jedzenie pałeczkami.
Napiwki – standardowe 10% jest bardzo mile widziane.